Charakterystyka i zastosowanie folii BOPP
Różnego rodzaju folie zazwyczaj służą jako opakowania produktów lub zabezpieczenie towaru, podczas wysyłki lub przechowywania. Takie same zastosowania ma folia BOPP, która najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, cukierniczym, czy galanteryjnym, ale nie tylko. Warto znać jej właściwości, typy i dokładne zastosowanie.
Czym jest folia BOPP?
Folia BOPP to folia polipropylenowa, orientowana dwustronnie. Dzięki temu jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała na rozciąganie. Do tego charakteryzuje się przejrzystością, połyskiem i tworzy dobrą barierę, przez którą nie przedostają się substancje zapachowe, czy wilgoć. Może być bezpośrednim materiałem opakowaniowym, ale też składową laminatów. Można ją wytwarzać na dwa sposoby, poprzez wylewanie lub wytłaczanie.
Typy folii polipropylenowej BOPP
Folia polipropylenowa BOPP dostępna jest w kilku rodzajach. Może być: transparentna, metalizowana, biała i perlisto-biała. Folia transparentna charakteryzuje się szczególnie wysoką przejrzystością i połyskiem. Metalizowaną wyróżnia niska przepuszczalność wilgoci, promieni słonecznych, a także substancji zapachowych. Folia biała jest nieprzezroczysta, ma za to wysoki połysk i wybielenie. Podobnie jak perlisto-biała. Ten typ charakteryzuje się dużą wydajnością opakowaniową.
Zastosowania folii BOPP
Różne typy folii BOPP, dzięki swoim właściwościom, nadają się zarówno do pakowania poziomego, jak i pionowego. Jest to materiał używany do pakowania towaru w różnych branżach. Folia BOPP służy choćby w przemyśle spożywczym, jako opakowania dla: wyrobów cukierniczych, warzyw, owoców, chipsów, makaronów, czy pudełek kawy lub herbaty. W galanterii używana jest do pakowania odzieży, np. koszul, czy bielizny. Do tego często stosuje się ją w firmach produkujących kosmetyki.